Dominik Małek - ZnanyLekarz.pl

 • Warsztaty

  Warsztaty i treningi

 • Szkolenia

  Szkolenie kierunkowe

 • Terapia

  Terapia uzależnienia

 • Psychoterapia

  Psychoterapia

Ten rok szkolny jest szczególny nie tylko dla dzieci idących do szkoły po raz pierwszy oraz ich rodziców. Ze względu na panującą epidemię i obowiązujący reżim sanitarny, rok szkolny 2020/2021 wygląda dla wszystkich nieco inaczej niż do tej pory. Jak odnaleźć się w nowej, szkolnej rzeczywistości w czasie pandemii? Jak rodzice powinni wspierać swoje dziecko w obliczu stresu związanego z powrotem do szkoły? Jak mogą sobie radzić rodzice, którzy mają wiele obaw w związku z posłaniem dziecka do szkoły w dobie epidemii koronawirusa? Warto wiedzieć, jak pomóc sobie i swojemu dziecku zaadaptować się do warunków rygoru sanitarnego w szkole, a także radzić sobie z innymi trudnościami wynikającymi z pójścia dziecka do szkoły, jeśli się takie pojawią.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego jest dla dziecka wydarzeniem z natury pozytywnym, ale jak każda zmiana, jest także źródłem pewnej dawki stresu. Stres przed pójściem do szkoły jest zjawiskiem normalnym i ważna jest nie walka z nim, ale akceptacja i kontrola nad tym co się dzieje oraz wspieranie dziecka w największych trudnościach związanych z pierwszym dniem w szkole, zwłaszcza jeśli jest to w ogóle pierwszy rok szkolny w życiu dziecka. Zazwyczaj jednak zdarza się, że rodzice tak samo są pełni obaw w związku z pójściem dziecka do szkoły, czasami nawet bardziej niż ono samo. Jak rodzice powinni sobie radzić z tym stresem i jak wtedy mądrze wspierać dziecko, by nowy rok szkolny rozpoczęło spokojne i zmotywowane? W tym roku dodatkową trudnością są obawy związane z tym, jak będzie wyglądał rok szkolny w obliczu epidemii COVID-19.

Rozpoczęcie roku szkolnego wiąże się ze stresem zarówno dzieci, jak i ich rodziców, nawet jeżeli nie jest to pierwszy raz, kiedy dziecko idzie do szkoły. Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego i złagodzić jego lęk? Jak rodzice sami powinni się przygotować na powrót dziecka do szkoły i o czym powinni pamiętać, by jak najlepiej wspierać swoje dziecko? Warto pamiętać o kilku prostych, przydatnych wskazówkach, aby zredukować obawy i stres przed nowym rokiem szkolnym i uczynić go pozytywnym wydarzeniem, zarówno w odczuciu dziecka, jak i jego rodziców. W trudniejszych, bardziej wymagających przypadkach, pomocna może być socjoterapia lub spotkanie z psychoterapeutą.

Lato kojarzy nam się z czasem odpoczynku, relaksu i regeneracji. Latem można naładować akumulatory, nabrać sił na cały rok. Lato zwykle jest czasem, w którym więcej myślimy o sobie i swoich potrzebach. Warto w czasie wypoczynku zadbać o siebie także w sferze psychicznej, pomyśleć o swoich relacjach, życiu zawodowym, zadowoleniu z siebie, ambicjach i potrzebach. Jest to także dobry moment, by pomyśleć o psychoterapii, jeśli wcześniej się ją rozważało, ale zawsze brakowało na to czasu. Kiedy jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani na urlopie, to także dobry moment, by na spokojnie zastanowić się nad swoim życiem i jeśli są w nim jakieś nierozwiązane problemy, to rozważyć rozpoczęcie psychoterapii.

Wakacje to czas urlopowy i wypoczynkowy, w którym utarty harmonogram staje się nieco inny. Dotyczy to także osób korzystających z psychoterapii, na którą przecież uczęszcza się regularnie. Wyjazdy i odpoczynek są oczywiście bardzo ważną i potrzebną sferą, ale jak to pogodzić z ciągłością i regularnością psychoterapii w czasie wakacji? Nie jest problemem, by znaleźć rozwiązanie i opracować swój plan na psychoterapię w wakacje. Warto też mieć na uwadze rozwiązania awaryjne w razie sytuacji kryzysowej, kiedy priorytetem nad wypoczynkiem jest poczucie bezpieczeństwa i odzyskanie równowagi psychicznej.

Do uzależnień najczęściej dotykających dzieci i młodzież należą uzależnienia od komputera, telefonu i Internetu. Nieustanny dostęp do urządzeń elektronicznych sprawia, że młodzi ludzie często używają ich nadmiernie. Wiele się mówi o pokoleniu "wpatrzonym w ekran", i o ile negatywny wydźwięk tego zjawiska jest oczywisty, o tyle nie do końca można obwiniać młode pokolenie o ten stan. Nadużywanie komputera, telefonu i Internetu i w konsekwencji zły wpływ tych czynników na rozwój i codzienne funkcjonowanie dzieci i młodzieży, może być wynikiem uzależnienia. Mechanizm uzależnienia działa podobnie jak w przypadku osób dorosłych - oznacza to, że młodzi ludzie łatwo tracą nad tym kontrolę, i nie jest proste wykorzenienie złych nawyków. To uzależnienie może dotykać także osób dorosłych. Niezależnie od wieku osoby uzależnionej, potrzebna jest pomoc.

Socjoterapia dla dzieci i młodzieży pozwala młodym ludziom kształtować prawidłowe postawy, właściwe reakcje na bodźce i odnajdywanie się w nowych okolicznościach i sytuacjach, jakie spotykają ich każdego dnia w środowisku rodzinnym, szkolnym i społecznym. Dzieci, które mają problemy na gruncie socjalizacji, narażone są na wczesne występowanie uzależnień, w tym uzależnienia od internetu. Socjoterapia jest jednym ze sposobów wczesnej profilaktyki uzależnień dla dzieci i młodzieży z trudnościami. Dzięki socjoterapii można uniknąć poważnych problemów dziecka w przyszłości i w dużym stopniu dać mu szansę na uniknięcie zagrożeń w rozwoju i osiąganiu sukcesów, jakim są uzależnienia.

Uzależnienie od internetu jest jednym z najczęstszych uzależnień w grupie młodych ludzi. Dotyczy to coraz młodszych osób, nawet już dzieci w wieku szkolnym. Przy tego typu problemie dobrym rozwiązaniem może być grupowa terapia uzależnień. Zajęcia w grupie pozwalają młodzieży na wzajemne wspieranie się, młody człowiek nie ma także poczucia izolacji i osamotnienia w swoim problemie. Terapia grupowa dla dzieci i młodzieży z problemem nadużywania internetu przynosi bardzo dobre rezultaty i pozwala nauczyć się korzystać z sieci w bezpieczny sposób oraz znajdować alternatywy.

Uzależnienie od internetu jest obecnie jednym z najczęstszych uzależnień dotykających dzieci i młodzież. W dobie ciągłego bycia online niezwykle łatwo jest wpaść w uzależnienie, i dotyczy to coraz młodszych osób. Naturalnym jest fakt, że dzieci i młodzież korzystają z internetu z dużą częstotliwością. Może się to jednak przerodzić w uzależnienie i negatywnie odbijać na rozwoju dziecka oraz jego nauce szkolnej, a także funkcjonowaniu w grupie. Wówczas warto pomyśleć o socjoterapii jako sposobie walki z uzależnieniem od internetu.

Kiedy dzieciom i młodzieży potrzebna jest socjoterapia? Jakie przesłanki powinny wskazywać na to, że warto pomyśleć o socjoterapii? Większość dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym, na pewnym etapie boryka się z jakimiś trudnościami dotyczącymi funkcjonowania w grupie. W niektórych przypadkach może to sygnalizować bardziej złożone problemy, w związku z czym może być wskazana socjoterapia. Jak rozpoznać, czy trudności dziecka powinny być korygowane za pomocą socjoterapii? Kiedy socjoterapia będzie przydatna w rozwoju dziecka?

W obliczu problemów i trudności warto pomyśleć o specjalistycznym wsparciu psychoterapeutycznym. Istnieje wiele dróg i rodzajów terapii, które pozwalają na skuteczne radzenie sobie z problemami. Wśród nich jest psychoterapia i socjoterapia. Warto poznać różnice między nimi, by dobrać adekwatną metodę terapeutyczną do swojego przypadku i wiedzieć, po jaki rodzaj pomocy zgłosić się do terapeuty. Jakie są cele i zadania psychoterapii, a jakie socjoterapii? Kiedy wybrać jedną z nich?

Socjoterapia stanowi formę terapii zajęciowej, która ma zastosowanie wobec dzieci i młodzieży. Dzięki socjoterapii dzieci w wieku szkolnym mające trudności społeczne, mogą w bezpieczny i kontrolowany sposób przechodzić przez wykreowane sytuacje społeczne i uczyć się w ten sposób pozytywnych i prawidłowych wzorców zachowań i sposobów reakcji. Dzięki temu nabywają umiejętności społecznych i zdecydowanie lepiej potrafią radzić sobie w codziennym życiu. Socjoterapia dla dzieci i młodzieży daje im szansę na lepszy rozwój i większe osiągnięcia w przyszłości.

Socjoterapia dla dzieci i młodzieży jest skuteczną i nowoczesną metodą pomocy dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym w zwalczaniu trudności i problemów w nauce oraz kontaktach społecznych. Socjoterapia w Toruniu pozwoli dzieciom doświadczać pewnych sytuacji w sposób bezpieczny i kontrolowany, dzięki czemu później dużo lepiej radzą sobie z nimi w zwykłym życiu. Dzięki socjoterapii dla dzieci i młodzieży w Toruniu rodzice i opiekunowie mogą znaleźć rozwiązanie problemów swoich podopiecznych i wyjść na przeciw ich potrzebom, w odpowiedni sposób wspierając ich rozwój.

Epidemia koronawirusa spowodowała wiele obostrzeń w życiu codziennym. Dostęp do różnego rodzaju usług i świadczeń była bardzo ograniczona. Dotyczyło to również gabinetów psychoterapeutycznych, które nie zawsze miały możliwość pracować normalnie. Odpowiedzią na te trudne warunki i w trosce o osoby korzystające z psychoterapii, była psychoterapia online. Teraz, na etapie odmrażania gospodarki i znoszenia obostrzeń wywołanych epidemią koronawirusa, większość gabinetów psychoterapeutycznych wraca do zwykłego trybu pracy - w tym mój gabinet w Toruniu.

Wiele par na co dzień boryka się z poważnymi problemami w swoim związku. Trudności w istniejącej relacji często spychane są na margines w natłoku codziennych spraw i obowiązków, a także ignorowane, gdy ludzie się mijają. Bierność wobec problemów i przeciąganie ich w czasie prowadzi tylko do ich pogłębienia, nie do samoczynnego rozwiązania. W wyniku epidemii koronawirusa i spowodowanej nią izolacji społecznej, wiele par stanęło w obliczu konieczności spędzania wspólnie bardzo dużej ilości czasu. Dla wielu z nich oznaczało to spojrzenie w twarz istniejącym problemom, których nie sposób nie zauważać przebywając ze sobą niemalże bez przerwy. Kiedy będzie pomocna psychoterapia dla par i warto się na nią zdecydować?

Wiele osób na pewnym etapie swojego życia doświadcza tzw. lęku przed przyszłością. Oczywiście w pewnym stopniu towarzyszy to ludziom na co dzień, problem jednak pojawia się, gdy lęk zaczyna dominować w życiu i niekorzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. W dobie epidemii koronawirusa i kryzysu gospodarczego, lęk przed przyszłością może przybierać nasiloną formę. By poradzić sobie w tej sytuacji, pomocna i skuteczna będzie psychoterapia.

Higiena psychiczna to ogół działań, jakie podejmujemy dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Należą do niej drobne codzienne rytuały jak przerwa na ulubioną filiżankę kawy, dbanie o zdrowy sen, ale także sport, aktywność i wypoczynek na świeżym powietrzu czy spotkania z rodziną i przyjaciółmi. W czasie społecznej izolacji spowodowanej epidemią koronawirusa wiele z tych aktywności jest utrudnionych, a dbanie o dobre samopoczucie staje się wyzwaniem. Jak dbać o swój komfort psychiczny i zachować higienę psychiczną w czasie nowych ograniczeń i izolacji?

Epidemia koronawirusa COVID-19 jest stanem wyjątkowym, który dotyczy całego społeczeństwa i wpływa na życie każdego z nas. Lęk związany z epidemią, obawy o zdrowie swoje oraz najbliższych, wiele ograniczeń w życiu codziennym i niepewność związana z przyszłością stanowią czynniki stresogenne, które w sposób znaczący wpływają na samopoczucie i nastrój, a w konsekwencji na ogólną kondycję psychiczną, która może ulec pogorszeniu.

Panująca epidemia koronawirusa wywołuje u ludzi zrozumiałe poczucie lęku i zagrożenia. Niepewność o przyszłość, troska o zdrowie swoje oraz najbliższych, a tak że obawy o bezpieczeństwo ekonomiczne stanowią silne bodźce stresowe. Jak radzić sobie ze stresem? Jak sobie pomagać, by strach nie przejął kontroli nad życiem codziennym? Jak samodzielnie redukować stres i kiedy myśleć o skorzystaniu z pomocy psychologicznej lub konsultacji psychoterapeutycznej?

W związku z panującą epidemią koronawirusa i ograniczeniami w swobodnym przemieszczaniu się, dla osób w trakcie psychoterapii lub potrzebujących profesjonalnej pomocy psychologicznej, dobrą alternatywą dla spotkań w gabinecie psychoterapeutycznym jest psychoterapia online. Konsultacja z psychoterapeutą czy psychologiem za pomocą sieci internetowej to zachowanie wszystkich obecnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa, jak i równie wartościowe spotkanie.