Dominik Małek - ZnanyLekarz.pl

 • Warsztaty

  Warsztaty i treningi

 • Szkolenia

  Szkolenie kierunkowe

 • Terapia

  Terapia uzależnienia

 • Psychoterapia

  Psychoterapia

Stereotypy to rozpowszechnione w społeczeństwie zbiory myśli i przekonań na temat zjawiska społecznego lub grupy społecznej, które często skutkują uprzedzeniami. Jak sobie radzić, kiedy krzywdzący stereotyp dotyka nas samych? W sytuacji, kiedy osoby z najbliższego otoczenia zachowują się wobec nas niesprawiedliwie i krzywdząco, kierowane właśnie stereotypami, stajemy się narażeni na bardzo negatywne skutki tej sytuacji, które z czasem mogą narastać. W skrajnych przypadkach właśnie za sprawą stereotypów kruszą się więzi przyjacielskie, a nawet zostają nadszarpnięte więzy rodzinne. Dzieje się tak na przykład w przypadku całkowitej braku akceptacji kogoś z naszych bliskich dla grupy, z którą nas utożsamia i zakorzenionymi w nim stereotypowymi przekonaniami wobec tej grupy, które wywołują w nim uprzedzenia i negatywne nastawienie. Czasami ta niechęć przybiera na sile tak bardzo, że zaczyna niszczyć relację. 

Na czym polega zjawisko destrukcji relacji w oparciu o stereotypy? Na przykład: ze względu na utrwalone w sobie, negatywne stereotypy dotyczące kobiet rozwiedzionych, przyjaciółka może zacząć odsuwać się od swojej przyjaciółki po rozwodzie. Przykładem stereotypu, jaki może stać za takim zachowaniem, może być stereotyp mówiący o tym, że rozwiedzione kobiety "polują" na mężczyzn. Zakorzeniona w danej osobie wiara w taki stereotyp powoduje, że dopóki obie przyjaciółki były mężatkami, to wszystko było w porządku, natomiast gdy sytuacja jednej z nich się zmieniła, druga może np. zacząć obawiać się, że rozwiedziona przyjaciółka zechce "odbić" jej męża. Taki podświadomy lęk potrafi budzić negatywne, niechciane emocje i obawy, choćby zupełnie irracjonalne, które jednak będą na tyle silne, że wezmą górę nad pozytywnymi emocjami, jakie budziła dotąd ta przyjaźń. Ofiara szkodliwego stereotypu może bardzo cierpieć i mieć poczucie wielkiej niesprawiedliwości, kiedy za jego sprawą ktoś jej bliski się odsuwa lub wręcz zrywa kontakt.

Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Bardzo pomocne w tym przypadku będzie asertywne zachowanie wobec ewentualnych nieprawdziwych zarzutów kierowanych do nas wyłącznie w oparciu o stereotypy, ale to wymaga dużego spokoju, co nie zawsze jest takie łatwe. Często nie ma innej drogi jak pozwolić osobie, która chce się odsunąć, na złapanie tego dystansu, ale sukcesywnie przypominać jej o swojej gotowości do rozmowy, otwartości na nią, a przede wszystkim chęci. Tylko najważniejsze relacje są warte takiego wysiłku. Te, które mogą być dla nas szkodliwe lub ujawniać toksyczny wpływ, najlepiej będzie zakończyć i zamknąć pewien etap za sobą. Najważniejsze jest dbanie o siebie samego, własne samopoczucie i dobrą kondycję psychiczną.